Yurtdışı Nakliye Nasıl Yapılır?

Yurtdışı Nakliye Nasıl Yapılır?

 

Karayolu Taşımacılığı ve Kombine Taşımacılıklar

Ülkelerarası taşımacılığın merkezi karayollarıdır. Teknolojik gelişmeler her ne kadar bizlere denizyolu ve havayolunu alternatif olarak sunsalar da başta karayolu ve demiryolu taşımacılıkta tercih edilen ulaşım türleridir. Bunun başlıca sebebi şüphesiz maliyettir. Tahmin edebileceğiniz üzere gemi ve uçak maliyetleri karayolu ve demiryolu ulaşımından çok fazladır.

İki ulaşım türü arasında karayolunun ön plana çıkmasının sebebi ise demiryolunun şehirlerin her tarafında bulunmuyor oluşudur. Demiryolları geneli itibariyle şehirlerin sınırlarına yerleştirilirler. Hâlbuki karayolu ile şehrin dört bir yanına kesintisiz ulaşabilmek mümkündür.

Ulaşım teknolojilerinin elvermesi ile birlikte taşımacılıkta son trend kombine taşımacılıktır. Bir malı transfer ederken iki veya daha fazla ulaşım türünün kullanıldığı, örneğin karayolu ve demiryolu ya da denizyolu ve karayolu aynı transferde kullanılır.

Uluslararası Karayolu Taşımacılığında CMR Belgesi

Karayolu üzerinden uluslararası taşımacılık yapmak birçok yönden avantajlı olsa da taşıdığı riskler ve birtakım olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Bunlardan birisi zaman diğeri ise güvenliktir. Bildiğiniz üzere karayolu demiryolu ve havayolu ile karşılaştırıldığında transfer süresi uzamaktadır. Karayolunda oluşacak trafik, aracı süren şoför ve diğer dış etkenlerden ötürü taşınan malzemenin başına bir iş gelme ihtimali bulunmaktadır.

CMR belgesi uluslararası kara taşımacılığında taşınan malzemenin, yüklenici firmanın ve yükleyici firmanın hak ve sorumluluklarını belirleyen uluslararası standartlara sahip bir belgedir. 1956 yılında Cenevre de Birleşmiş Milletler çatısı altında imzalanmış sözleşmenin bugün 45 ülke tarafından onaylanmıştır. Ülkemiz 1993 yılında çıkardığı kanun ile CMR konvansiyonuna taraf olduğunu bildirmiştir.

CMR Sigortası Hangi Durumlarda Hayat Kurtarır

CMR sigortası karayolu ile uluslararası taşımacılığı kapsar. Bu yüzden sigortanın geçerli olabilmesi için transferin karayolu üzerinden yapılıyor olması şart. Lakin mallar araçtan indirilmemek koşuluyla kombine taşımacılık da yapılabilir. Ayrıca sigorta doğacak hukuki sorumlulukları CMR konvansiyonu hükümleri çerçevesinde tazmin edebilir.

CMR sigortasının kapsamadığı durumlar uluslararası posta anlaşmaları çerçevesinde yapılan taşımalar, cenaze taşımaları, zati eşya taşımalarıdır. Konvansiyon hükümleri bu taşımaları kapsamamaktadır.

 

 

 

 

 

Share on Facebook Share on Twitter Share on Google
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?